Gerçekten Koruna-biliyor Muyuz? “Çapraz Bulaşma” « Sıradaki Haber Tv

29 Mayıs 2024 - 08:33

Gıda Mühendisi Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji A.B.D

Canan AYDIN

Gerçekten Koruna-biliyor Muyuz? “Çapraz Bulaşma”

Son günlerde Hijyen konusu, yaşadığımız küresel salgın nedeniyle en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. “Korona öncesinde hijyen kurallarına çok dikkat etmiyormuşuz”, “Aslında hiç temiz yaşamıyormuşuz” vb. düşünceleri veya “Acaba gerçekten korunabiliyor muyuz?”, “Hijyenik bir ortam sağlayabiliyor muyuz?” sorularını hemen hemen her gün kendimize, etrafımıza ya da konuyla ilgili bilgili kişilere sorar olduk.

Gerçekten Koruna-biliyor Muyuz? “Çapraz Bulaşma”
Son Güncelleme :

09 Ağustos 2021 - 23:11

372 views

Hijyen denince aklıma gelen en önemli konulardan biri “Çapraz Bulaşma”. Etkili bir hijyen sağlamak istiyorsak, çapraz bulaşmayı önlemek hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmeli.

Peki nedir çapraz bulaşma? Kısaca, kirli olandan temiz olana bulaşma olması ,diye tarif edip, Korona ve hijyenle ilgisinin ne olduğuna örnekler ve sorularla değinelim. Ellerimizi sık sık yıkamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz ancak ellerimizi yıkadıktan sonra, biraz önce kirli ellerle dokunduğumuz ya da olur olmadık her yere koyduğumuz telefonumuza tekrar dokunduğumuzda ellerimizin çapraz bulaşma (kirli olan telefondan temiz olan elimize kirlerin tekrar bulaşması) sebebi ile yine kirlendiğini biliyor muyuz? Başka bir örnekle, dışarıdan kirli kıyafetlerle eve geldiğimizde ellerimizi yıkadık ancak bir soluklanmak için kıyafetlerimizi çıkarmadan koltukta beş dakika oturduk veya hal hatır sormak için ev halkı ile oturup biraz muhabbet ettik diyelim, sonrasında duş alıp, kıyafetlerimizi değiştirip geldiğimizde ve az
önce kirli kıyafetlerimizle oturduğumuz yerlere tekrar oturduğumuzda temiz kıyafetlerimiz tekrar kirlenecek.

Peki ne yapmalı? Ellerimizi yıkadığımızda, elimize en çok temas eden telefon, masa, kalem vb. eşyalarımızı da dezenfekte etmeli, eve girdiğimizde hiçbir yere oturmadan üzerimizi değiştirip ve kirli kıyafetleri temiz yerlere bırakmadan, hızlıca kirli torbasına veya makineye atıp, duşumuzu alıp, alışveriş yaptığımızda dışardan gelen kirli ambalajları temizlemeden evdeki temizlerin yanına koymayıp, maske kullandığımızda maskemizi kolumuza takmak veya cebimize koymak yerine yemek yedikten, bir şeyler içtikten sonra yenisi ile değiştirip, eldiven kullanacaksak bütün gün aynı eldiven elimizde dolaşmayıp sık sık eldivenleri değiştirerek bir nebze de olsa çapraz bulaşmanın önüne geçmiş oluruz.

Çapraz bulaşma kavramını devamlı olarak göz önünde bulundurarak birçok durumda uygulayabilir, zaten temizlediğimiz şeylerin tekrar kirlenmesini önlemiş ve daha fazla korunmuş oluruz, Hepimize sağlıklı günler dileklerimle,

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.